ponedjeljak, 25. ožujka 2013.
Disleksija kod djece
Uvod
Disleksija je prvenstveno specifični poremećaj razvoja govora koji smeta pri učenju riječi i čitanju uprkos normalnoj ili natprosječnoj inteligenciji, odgovarajućoj motivaciji i edukaciji, te normalnom vidu i sluhu.
Disleksija se nalazi u obitelji i češća je kod dječaka nego kod djevojčica. Najčešće je uzrokovana poremećajima obrade zvuka i govora u mozgu. Poremećaj je prisutan od rođenja, zahvaća razumijevanje riječi i može dovesti do grešaka u pravopisu i pisanju.
Simptomi i dijagnoza
Predškolska djeca sa disleksijom kasnije progovore, imaju poteškoće u artikulaciji govora i mogu imati probleme sa pamćenjem slova, brojeva i boja. Djeca sa disleksijom teško miješaju tonove, rimuju riječi, prepoznaju poziciju i broj slova unutar riječi. Rani znakovi disleksije su nesigurnost i odgađanje u izboru riječi, imenovanju slova i slika, te zamjena riječi. Uobičajeni su problemi sa kratkotrajnim pamćenjem zvukova i slaganjem zvukova odgovarajućim redoslijedom.
Mnoga djeca sa disleksijom zamjenjuju slična slova i riječi, npr. redoslijed slova unutar riječi, ili slova L umjesto R.
Dijete je potrebno ispitati na okolnost disleksije, ako ne napreduje u učenju riječi do kraja prvog razreda osnovne škole, kao i djecu na ostalim stepenima edukacije ako je njihov nivo ispod odgovarajućeg prosjeka. Treba testirati i djecu koja sporo uče čitati i koja zastajkuju u govoru.
Liječenje
Najbolje liječenje predstavljaju direktne instrukcije koje obuhvaćaju multisenzorni pristup. Taj način liječenja sastoji se od učenja različitih obrazaca zvuka, prvo odvojeno, a zatim kao dio programa učenja čitanja.
Indirektne instrukcije su također djelotvorne, a sastoje se od vježbanja izgovora ili razumijevanja čitanja. Djeca uče slagati riječi od osnovnih zvukova i prepoznavati položaj glasova u riječi.
Indirektno liječenje se može primjenjivati, ali nije preporučljivo. Djeca uče čitati, ili govoriti na indirektan način, koriste obojene leće za lakše prepoznavanje slova, vrše vježbe očne pokretljivosti i vizualne percepcije.
Pokušavalo se je provesti liječenje piracetamom. Međutim, dobrobit najneizravnijeg tretmana nije dokazana.
vasdoktor.com
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar
Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.